Kurz je věnován problematice biosenzorů a obdobných malých analyzátorů vhodných pro rychlé stanovení otravných látek a biologických agens a diagnostiku jimi způsobených patologických stavů. Součástí kurzu bude uvedení do problematiky biosenzorů, představení dostupných platforem pro konstrukci biosenzorů a využívaných biorekogničních složek (enzymy, protilátky atd.). Mimo biosenzory budou rovněž představeny další moderní metody blízké biosenzorům (různé jednorázové průkazníky, strip testy, imunochemické testy atd.). Dále budou prezentovány současné trendy v konstrukci biosenzorů a jejich možné využití. Uvedená problematika bude demonstrována na příkladech stanovení biologických (B. anthracis, F. tularenis, botulotoxin…) a chemický agens (sarin, soman, VX …). V rámci kurzu budou demonstrována i vybraná zařízení a praktické aplikace.  

Studijní předmět rozšiřuje všeobecné znalosti studenta využitelné v různých oblastech zdravotnictví s důrazem na řízení a následné řešení potenciálních biologických incidentů a navazuje tak na manažerské dovednosti a znalosti studenta. Studijní předmět poskytuje znalosti vedoucí ke zvýšení kvality rozhodovacího procesu problematiky řízení krizí ve zdravotnictví.

Předmět je zaměřen na seznámení se základy proteomického výzkumu, jeho základními principy a vybranými technologiemi, které přispívají k rozvoji zdravotnictví v oblasti identifikace nových markerů a diagnostice různých onemocnění, patologických stavů a biologických procesů. Probrány budou některé aplikace proteomického výzkumu a problematika provozu proteomické laboratoře dle zaměření a používaných technologií. Součástí bude samostatná práce – prezentace vybrané proteomické aplikace ve zdravotnictví nebo vybrané proteomické technologie používané v diagnostice.

Klinická biochemie je interdisciplinární obor náležící pod biochemii a se zaměřením na výzkum a pochopení tzv. biochemických pochodů v lidském organizmu s ohledem na jeho zdraví a v praxi tak slouží především k rozpoznání různých patologických stavů díky laboratorní analýze v těle se vyskytujících chemických látek nazývaných biochemické markery. Vyučovaný předmět se zabývá celou šíří klinické biochemie, základními skupinami biochemických markerů, způsoby jejich hodnocení, základními skupinami vyšetřovacích metod a s touto problematikou studenty seznamuje.

Absolvent získá základní znalosti v biochemii, toxikologii a k nim se vztahující problematiky zdravotních rizik zneužívání návykových látek a rizik vyplývajících z expozice chemickými látkami s potenciálem akutního a chronického ohrožení zdraví. Bude uveden do problematiky biochemie a základních biochemických pochodů v lidském organizmu, umožňujících integritu metabolických pochodů pro životní funkce. Bude seznámen s toxikologií chemických látek průmyslového nebo obchodního původu a látek vyskytujících se při chemických haváriích. Dále získá znalosti spojené s problematikou zneužívání návykových látek. 

Určení kurzu: Pokročilý odborný kurz Odběr a transport biologických vzorků II je kariérový kurz pro příslušníky AČR, zařazených do SIBCRA (Sampling and Identification of Biological, Chemical and Radiation Agents) a SIBA (Sampling and Identification of Biological Agents) týmů, předurčených k odběru a transportu vzorků biologické povahy na operační úrovni.

Vstupní podmínky: Do kurzu mohou být vysláni vojáci z povolání s ukončeným úplným středním vzděláním se znalostí anglického jazyka na úrovni STANAG 1, kteří jsou oprávněni seznamovat se s utajovanými informacemi charakteru minimálně „VYHRAZENÉ“.